29 czerwca 2022, Klub Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Kolekcja ukraińskich artystów Savchenko Gallery.
Olesia Dżurayeva, Ustym Fedko, Roman Romanyshyn, Andriy Roik, Denys Struk, Serhiy Savchenko, Vasyl Savchenko

Laudacja wstępna
Erik Mai, Rzeźbiarz

29 czerwca 2022 – 15 września 2022
Otwarcie wystawy sztuki 29 czerwca 22 czerwca o godz. 18:30
w świetlicach w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Kurstraße 36
10117 Berlin
RSVP 27 czerwca.
Pan Tönjes Reyels
E-mail: intclub@diplo.de

Seria prac siedmiu artystów jest prezentowana jako Kolekcja Savchenko Gallery i  znajduje się w Klubie Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie. Seria może służyć jako bardzo ekspresyjny i pouczający wycinek współczesnej sztuki ukraińskiej. Ukazuje kilka artystycznych nurtów pokoleniowych wraz z indywidualnymi stylami artysty i jego światopoglądem.
Wszyscy reprezentowani artyści są dobrze znani na Ukrainie i za granicą. Artyści reprezentowani w tej kolekcji to światowej sławy artysta Roman Romanyshyn. Bardzo utalentowane wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej Wasyl Sawczenko (grafika post-cyfrowa) i Andrij Roik (malarz). Dojrzała i słynna monumentalistka Ustym, Fedko. Olesia Dżurajewa – niesamowita graficzka, laureatka wielu światowych konkursów graficznych. Denis Struk, wrażliwy malarz i ochotniczy bojownik wojenny dla Ukrainy od 2014 roku. Na szczycie listy artystów znajduje się Serhiy Savchenko, mistrz malarstwa od ponad 30 lat, którego prace są dystrybuowane na całym świecie. Jest on założycielem Savchenko Gallery.
Wszystkich tych artystów łączy nie tylko wysoki poziom opanowania środków artystycznych, ale także błyskotliwa i ekspresyjna artykulacja, swobodnego myślenia artystycznego oraz obecność tego, co możemy nazwać „sumieniem artystycznym”. Ta jakość jest oczywiście obowiązkowa dla każdego artysty, ale niestety, jak w innych czasach, wciąż jej brakuje.
W naszej opinii; był to jeden z ważnych powodów, które ostatecznie doprowadziły świat do odwiecznego pytania szekspirowskiego: „Być albo nie być?”. To pytanie pojawia się w każdej z prezentowanych tu prac artystów ukraińskich. Zadaniem widza jest jedynie umiejętność zrozumienia dynamiki sztuki. Ale odpowiemy na nie wszyscy razem z cywilizowanym światem, który mamy nadzieję, że nie stracił ani prawdy, ani sumienia.

Wszystkie prace prezentowane na wystawie powstały do ​​24 lutego 2022 roku. Zależało nam na tym, aby publiczność utrwaliła ten ważny fakt, który w przyszłości będzie okazją do uświadomienia sobie całej niezmierzonej przepaści strat, jaką zmuszona jest teraz znosić Ukraina.
Każda praca prezentowana na wystawie zawiera własną miarę dramaturgii wraz ze świadomością siły bytu.
Kim staniemy się po tym, czego doświadczyliśmy? To pytanie, które chcielibyśmy pozostawić w powietrzu hali wystawienniczej.

“Największe zagrożenie ze wszystkich, zatracenie siebie, może wystąpić na świecie bardzo cicho, jakby w ogóle nic. Żadna inna strata nie może nastąpić tak cicho; każda inna strata – ręka, noga, pięć dolarów, żona itd. – na pewno zostanie zauważona”.
Soren Kierkegaard
Przedstawiamy Wam siedmiu uznanych, współczesnych artystów ukraińskich, którzy reprezentują siedem różnych stylów sztuki i pracują w odmiennych gatunkach. Niektórzy z nich to kobiety, a niektórzy to mężczyźni. Można zauważyć, jak rozwija się każdy indywidualny styl i jak one ze współpracują , aby później przemówić w imieniu całej grupy. Celem tej wystawy jest pokazanie, że nie trzeba tracić indywidualnej wolności, aby stać się członkiem większego społeczeństwa. Wręcz przeciwnie, większa grupa korzysta z różnorodności swoich członków. Niektórzy członkowie tej grupy artystycznej są młodsi od innych, inni bardziej doświadczeni, ale wszystkich łączy chęć odnalezienia i wyrażenia własnego talentu. A czym jest talent?
To naturalna umiejętność bycia w czymś dobrym, zwłaszcza bez uczenia się. Talent pomnożony przez mistrzostwo i najlepsze wykształcenie artystyczne to coś, na co każdy patrzy w sztuce, jak w kieliszku dobrego wina. Plon, rok, ziemia, klimat, wiek. Istnieje kolektywna ocena jednostki i indywidualnego wkładu do kolektywu, a bez tego kolektyw nie jest kompletny.
Wszystkie prezentowane prace są częścią kolekcji Galerii Savchenko w Gdańsku.
Artyści uczestniczący:
Olesia Dżurayeva – wielokrotna laureatka nagród międzynarodowych, graficzka
.
Ustym Fedko – ugruntowany w sztuce monumentalnej
Andriy Roik – młody i utalentowany artysta malarz i grafik
.
Roman Romanyshyn – wielokrotny zdobywca międzynarodowej nagrody za malarstwo i rzeźbę
.
Serhiy Savchenko – ugruntowany w malarstwie i multimediach
.
Wasyl Sawczenko – wschodzący artysta w post-grafice cyfrowej
.
Denys Struk- artysta malarz

Galeria Savchenko została odnaleziona w 2019 roku w Gdańsku. Od lutego 2021 roku Galeria Savchenko prowadzi działalność komercyjną na rzecz Fundacji Savchenko. Nasza Galeria to nie tylko sala wystawiennicza i platforma pomysłów artystów. Służy również jako platforma doradcza, edukacyjna i promocyjna sztuki. Galeria współpracuje z muzykami, architektami, projektantami, instytucjami kultury oraz przedstawicielami wielu inicjatyw kulturalnych na arenie międzynarodowej. Nasze główne zasady: otwartość, komunikacja, wysoka jakość artystyczna.
Od marca 2022 roku galeria Savchenko działa również jako Centrum Koordynacji Wolontariatu Pomocy Obrońcom Ukrainy i uchodźcom – obywatelom Ukrainy poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji.”

© Olena Grubb 2022

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Fotorelacja z otwarćia i wystawy:
Foto:  Hendrik Liersch  i  Serhiy Savchenko