Aleksandar Bonačić
“Limit pustki”/“Przejście”/
09.06 -20.06.2022 , Savchenko Gallery, Gdansk
Otwarcie: 09.06.2022 ,19.00

Organizator :
Savchenko Gallery
Savchenko Foundation
Partner:
«Museum idej»(Lwow, Ukraina)

 

Wystawa fotografii z serii “Limit pustki” już była eksponowana w lwowskim „Muzeum Idei” ,ale jeszcze nigdy nie prezentowano jej w Polsce. Szeroki zakres tematyczny tej serii w jasny i niezwykle subtelny sposób opowiada historie głębokiej i czystej wewnętrznej ciszy. Niesamowita dokładność i duchowość wypowiedzi to niepodważalna cecha, każdego dzieła Aleksandra Bonačića.

“Przejście” to wideo- slide-show, 231 fotografii. Podróż przez bolesne przeżycia, przyjaciółki artysty, chorwackiej aktorki Mia.
Akceptacja bólu i piękna w brzydocie. Artystka zanurzyła się w prawdzie rozczarowania, pozostając świadoma wyborów, których dokonała, by tu przybyć. Poprosiła Bonačića, aby uchwycił jej historię. Od tamtej pory nikomu o tym nie mówiła. Pokazuje bezbronność bez szukania pomocy.
“Przejście” to utwór tworzony na miejscu. Bez koncepcji, bez wstępnych dyskusji, dzielenia się pomysłami. Artystka poprosiła Bonačića o wykonanie zdjęć w celu odnowienia jej portfolio. W tej serii ujęć pokazano akceptację bólu i piękno w prawdzie. Artystka pogrążyła się w skutkach rozczarowania, pozostając świadoma wyborów, których dokonała, by tu przybyć. Bonačić uchwycił jej opowieść, która odbyła się bez żadnego wysiłku. Od tamtej pory nigdy nikomu o tym nie mówiła ani przed, ani później. Pokazuje bezbronność bez szukania pomocy.
Pogrążanie się w smutku spowodowanym niepewnością uwydatnioną przez uzależnienie. Proces uzdrawiania zaczyna się od refleksji nad swoim dzieciństwem. Tutaj wraca do swoich korzeni, do pustego rodzinnego domu, rezonując ze starymi ranami, aby zrozumieć podróż, która doprowadziła ją do jej obecnego stanu. Każdy przedmiot użyty w serii reprezentuje wersję siebie, którą straciła, gdy zaadaptowała się do wyobrażenia innych ludzi na temat tego, kim miała być. Narratorem utworu jest głos artystki, czytającej listy miłosne jedynego mężczyzny, którego naprawdę kochała.

Tekst przepełniony jest pożądaniem i nostalgią, idealizującą temat, stawiając ją na piedestale, z którego spadła, tracąc dwa zęby, lecz nadal jest tu piękno uchwycone przez obiektyw fotografa. Fragmenty wokalne w śpiewanym przez artystę utworze doprowadziły później do wspaniałej muzycznej współpracy z Aleksandrem Bonačicem. Duet tworzy razem do dziś.

Fotografii z serii “Limit pustki”

Kadry z wideo slide show “Przejście”