“Fragiles formae” (“Kruche formy”)
19.11-30.11.2022
Savchenko Gallery.
Otwarćie 19.00, 19.11.2022

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace dwóch artystów z Francji i Ukrainy: Aude Guillet (obiekt) i Olega Kapustyaka (Rzeźba).

Aude Guillet pochodzi ze słonecznej Prowansji. Długo mieszkała na Ukrainie i obroniła dyplom na Wydziale Sztuki Sakralnej Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tematem jej prac-obiektów jest rodzaj eksploracji przestrzeni za pomocą lekkich, efemerycznych materiałów. Działalność artystyczna Aude Gulliet jest głęboko związana z duchowym poszukiwaniem sposobów identyfikowania niewidzialnego.

„Artysta wystawiający swoje prace zawsze znajduje się w niezwykle wrażliwej sytuacji, kiedy poprzez swoją sztukę nie tylko wskazuje drogę, ale otwiera ją także dla innych.
Artysta przepełniony jest życiem świata, przenosząc je przez siebie i przelewając na papier i drewno. Na każdej komórce, którą daje mu materiał.
W Formae Fragiles stosowałam różne rodzaje papieru (czasem wykonane przeze mnie). Składałam je, jakby „zgniatałam”, czasem „rzeźbiłam” jak rzeźbę, albo „dmuchałam”od środka. Moje prace powinny się stać swego rodzaju pomostem między mną, a światem, aby odsłonić przestrzeń, w której świata można na chwilę dotknąć…
Kruchość form, ubóstwo materiału, biel na bieli – oto esencja obecności, której trzeba szukać…” A.G.

Artystka urodzila się we Francji w 1969 roku.
Po przeszkoleniu i pracy jako położna, Aude Guillet dołączyła do Stowarzyszenia Points-Coeur w 1993 roku, dzięki czemu wyjechała na misję do Peru, Francji, Kazachstanu, a następnie na Ukrainę.
W latach 2007-2011 uczyła się na Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa Sakralnego. Od tego czasu zajmuje się malowaniem ikon i obrazów o tematyce sakralnej. Lubi studiować właściwości koloru. Prace są wykonane w technice tempery, przy użyciu złotego i transparentnego tuszu.
Obecnie mieszka i pracuje we Lwowie na Ukrainie

Oleg Kapustyak jest jednym z najsłynniejszych i najpotężniejszych współczesnych rzeźbiarzy Ukrainy. Jego prace znane są daleko poza granicami Ukrainy. To jego druga wystawa w Polsce w tym roku. Część rzeźb była prezentowana w Warszawie w czerwcu w Galerii Kortegarda na wystawie „Mapy”.

“Moje mapy to nie tylko 100% dokumentacja, niektórych budynków miejskich, ale także obiekty wyrwane z planu miasta, które mnie otaczają i niepokoją…”O.K.

Artysta w 1985 roku ukończył Lwowski Instytut Sztuki Użytkowej i Zdobniczej na kierunku ceramika. Jego nauczycielami byli Dmytro Krvavich i Mykola Posikira. Od dzieciństwa lubił malować, ale Krvavych widział w nim talent rzeźbiarza i radził mu, aby rzeźbił. W 1989 roku pod patronatem rzeźbiarza Lubomira Jaremczuka został przyjęty do twórczej grupy artystów w Sednewie, gdzie pracował przez dwa miesiące w tej samej pracowni razem z Peterem Antipem. Czerpiąc inspirację ze swojego temperamentu, wizji formy, stworzył cykl prac w stali: „Walka ze szczurem”, „Noc Walpurgii”, „Portret kolegi”. Przez kilka lat wraz z polskimi przyjaciółmi zajmował się renowacją nagrobków i pomników na Cmentarzu Łyczakowskim. Odrestaurował min. nagrobek rodziny Szaszkiewiczów. Wcześniej też Oleg Kapustyak odnawiał rzeźby Pinzla na Soborze Jurańskim czy figurę bogini Diany na Rynku, a nawet Teatr Operowy w Odessie. W 2015 roku brał udział w restauracji pomnika na grobie Iwana Franki w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Projekt powstał przy wsparciu
i dofinansowaniu Miasta Gdańsk.
Wstęp wolny.

Wideo wersja katalogu.
Expozycja:

Fotorelacija z otwarcia wystawy: