Vasyl Savchenko – Marzenie i Pamięć
Pop up wystawa rysunków/malarstwa

Wernisaż: poniedziałek, 12.12.2022, godzina 18.30
Wystawa trwa: 12-15.12.2022
Miejsce: Galeria Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul.Chlebnicka 13/16

Pracując nad rysunkiem próbuję wyczuć przestrzeń świata wewnętrznego i zewnętrznego i pojmowania w nim siebie. Naukowa wiedza nie tworzy pełnego obrazu człowieka. Człowiek jest połączeniem wartości i irracjonalnych znaczeń w cielesnej powłoce, która tworzy tożsamość. Holistyczne spojrzenie na człowieka rozpływa się w niepokoju, nadmiarze informacji i konfliktach związanych z różnorodnością. To doprowadziło mnie do tematu przekształcenia marzenia w pamięć. Marzenie nie istnieje już od chwili wcielenia, ale staje się wspomnieniem, pamięcią. Dlatego nigdy się nie spotykają. Celem tego projektu jest obserwowanie momentu jednoczesnego istnienia marzenia i pamięci.

Wystawa prezentuje 4 malowanych, wielkoformatowych rysunków węglem na płótnie, również wideo procesu tworzenia. Prace zostały zrealizowane w ciągu czterech miesięcy w ramach Kulturalnego Stypendium Miasta Gdańska.

Prace nad omawianym cyklem rysunków rozpocząłem w 2016 roku i realizowałem je w różnych miastach i krajach w ramach rezydencji, a także na sympozjach i festiwalach (Ukrainie, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Turcji).

Więcej prac z projektu M.P (Marzenie i Pamięć) możecie zobaczyć na stronie internetowej: vasylsavchenko.com lub instagramie: @vasyl_savchenko

Vasyl Savchenko
Urodził się w 1994 roku we Lwowie w Ukrainie. Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.
Artysta interdyscyplinarny zajmujący się sztuką i projektowaniem w różnych mediach wizualnych, koordynator i kurator projektów artystycznych. W ostatnich latach bada wpływ nowoczesnych technologii na sztukę i jej metodologię, skupiając się na rozwoju grafiki analogowej w zjawisku post cyfrowym.
Interesuje się przyszłością i tożsamością w kontekście pamięci o ludzkim ciele i marzeniach naszego wewnętrznego świata. Zajmuje się głównie analogowym rysunkiem ręcznym/maszynowym, wykorzystując różne narzędzia do realizacji projektów.
Brał udział w ponad 100 międzynarodowych wystawach, projektach artystycznych, rezydencjach i sympozjach : w Ukrainie, Polsce, Litwie, Portugalii, Włoszech, Niemczech, Francji, Bułgarii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Tajlandii i Egipcie.
Wykształcenie i dwa stopnie magistra zdobył we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk oraz na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Od 2018 roku prowadzi pracownię Technik Cyfrowych, obecnie Pracownia Grafiki Post Cyfrowej na wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Od 2021 roku współfundator Fundacji Savchenko, która opiekuje się instytucją kultury Savchenko Gallery w Gdańsku.

2019 i 2022 – dwukrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, w ramach rezydencji artystycznej w Gdańsku.
2017 – autor scenografii do spektaklu „Krakowiacy i Górale” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej w Operze Wrocławskiej.