Serdecznie zapraszamy w sobotę, 5 listopada 2022 o godz. 19.00 na wystawę malarstwa: „Niczym nieobecne”, Serhiy Savchenko.
A także na pokaz animacji „Gdańsk -Ruch” w Savchenko Gallery.

Na wernisażu wystawy wystąpi solo młoda i już dobrze znana w Trójmieście ukraińska piosenkarka „Rybonka” (Kseniya Kysylychyn), która zaprezentuje swój najnowszy album „Dom” oraz inne piosenki.

Na wystawie będzie eksponowana seria pejzażów Gdańska kreowana przez postrzeganie autorem miasta oraz nieustanne doświadczanie jego ewolucji i zmian. Artysta przedstawia miasto bez ludzi, ich obecność jest „ukryta” za murami, chociaż ich treść jest głęboko ludzka.

„Miasto jako aglomeracja architektoniczna jest światem niezliczonych linii, które dzięki prawom perspektywy szybko oddalają się w dal. Istnieją tylko dzięki specyficznej wizji ludzi, z których każdy ma swoją wyłączną linię horyzontu i określa tylko jeden wyjątkowy punkt zbieżności.
Prace z cyklu „Niczym nieobecne” opowiadają historię obrazu miasta dzięki niezliczonej liczbie doskonale zaaranżowanych możliwości i konstruktywnych prawdopodobieństw”. S.S.

Film animowany „Gdańsk-Ruch” to pewnego rodzaju badanie ruchu ludzi za pomocą animacji poklatkowej.
To już trzeci film z tej serii. Pierwsze dwie animacje „Ruch” i „Stambuł-Ruch” powstały kilka lat temu i już w tym roku pokazywali je dystrybutorzy z Wielkiej Brytanii w Short TV w Stanach Zjednoczonych.
Tym razem krótki film opowie o Gdańsku, a architektura będzie tu obecna tylko w minimalnej ilości. Przede wszystkim jest to opowieść o codziennych ruchach ludzi, z którymi autor spotykał się w różnym czasie iw różnych okolicznościach.
Wszystkie prace na wystawie powstały w ramach Stypendium Twórczego dla fizycznych osób od Miasta Gdańsk.

Rybonka to ukraińsko-polski duet muzyczny z Gdańska. Rybonka to także pseudonim twórczy Kseni Kysylychyn, piosenkarki, pianistki i autorki tekstów. Od marca 2022 roku do projektu dołączył polski multiinstrumentalista i poeta Marcin Turbiarz, wzbogacając muzykę o bas, saksofon i męski wokal. W kwietniu 2022 roku na YouTube i innych platformach streamingowych pojawiła się piosenka „Całymi I Цілими”, opowiadająca o krwawej wojnie Rosji z Ukrainą.

Duet prezentuje muzykę oryginalną, szczerą i emocjonalną, łączy melancholijne brzmienie indie z motywami folkowymi, jazzem i rockiem. „Dom” to pierwszy długogrający album Rybonki. Album łączy w sobie muzykę i poezję autorki, która splata się w jedną opowieść o poszukiwaniu domu i podróży do niego. W trakcie owej podróży słuchacz będzie mógł wraz z narratorem zagłębić się w myśli i odkrywać wewnętrzne ścieżki, zagubić się i spróbować znaleźć w sobie miejsce spokoju i równowagi, doświadczyć radości, rozpaczy, złości i czułości.

Temat wojny rosyjsko-ukrainskiej także odciśnie swoje piętno na historii z płyty, tak jak odciska swoje piętno na każdym z nas. Opowieść jednak istnieje poza rzeczywistym czasem i przestrzenią. Album będzie dostępny z ukraińską i polską wersją części poetyckiej. Na otwarciu tez można będzie zakupić ekskluzywne albumy CD „Rybonki”.

Projekt powstał przy wsparciu
i dofinansowaniu Miasta Gdańsk.
Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego
WSTĘP WOLNY.
Prace malarskie z projektu:

Savchenko Gallery. Zobacz, jak ukraiński malarz widzi Gdańsk – wystawa do 18 listopada

Fotorelacja z otwarcia s wystawy:

Ekspozycja: