“Jesteś tym, na co patrzysz #2”
Serhiy Savchenko
Malarstwo, grafika, fotografia, animacja, wideo.
Projekt powstał dzięki STYPENDIUM KULTURALNEGO MIASTA GDAŃSKA.
Wernisaż: 16 listopada, 2021, 19.00.
Wstęp wolny.

Na wernisażu wystawy odbędzie się koncert “Viva Viola Festivity”
Wykonawcy: Weronika Dobek, Emilia Miechowicz, Fiodor Łastowski, Klara Petruk, Aleksandra Michalec, Zyta Woelke, Natalia Marek, Yuliya Buraya.
Klasa doktora Krzysztofa Komendarek-Tymendorfa.
W programie m.in: J.S. Bach, F.A. Hoffmeister, B. Campagnoli, H. Vieuxtemps, E. Bloch
Za współpracy: Katedra Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Każde spotkanie, każdy kontakt człowieka z człowiekiem, nawet jeśli nie od razu to wpływa na wzajemnie przenikanie się. W dzisiejszych czasach, w ciągłej walce o naszą uwagę, w momencie agresywnego przepływu reklam i informacji, ludzie często uciekają, kierując wzrok na naturę, niebo, wodę… Pragną uciec spojrzeniem do miejsca, bez natłoku informacji, w którym ta agresja nie jest tak intensywna.

W ten sposób znajdujemy rodzaj punktu oporu, możliwość naprawienia siebie i naszej osobowości w przestrzeni. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo uwidacznia się agresja ludzkiego ego. Poruszany jest tu po raz kolejny temat mediów społecznościowych, przez które dostęp do ciągłego doskonalenia i udostępniania własnych zdjęć często prowadzi do tego, że ludzie koncentrują się wyłącznie na sobie, zapominając o innych.

Mój projekt jest również o kierowaniu wzroku na naturę lub niebo, gdyż dzięki temu często odczuwamy ulgę i szczególny rodzaj spokoju oraz komfortu. Tego rodzaju efekt możemy uzyskać, skupiając nasze spojrzenie na kimś innym niż my sami. Ten projekt dał mi możliwość dokładnego przyjrzenia się każdemu, o kim myślałem w trakcie pracy nad nim. Zwłaszcza tych osób, których portrety malowałem. W pewnym sensie-co było nieoczekiwane nawet dla mnie samego- zauważyłem, że kontakt i uwaga, których doświadczyliśmy podczas naszego spotkania w kreacji tych prac malarskich, tylko się nasiliły i pogłębiły. W rezultacie stało się jasne, że teraz stałem się trochę wami, dając wam część siebie.

Gdańsk jest miastem, które zamieszkuje coraz więcej ludzi, którzy pochodzą z innych stron Polski i świata. Problem adaptacji jest bardzo częsty. Mój punkt widzenia może pomóc odnaleźć się dużej ilości ludzi, którzy są w takim samym momencie, jak ja często nie do końca wiedzą kim są. Można ich nazwać „pół mieszkańcami”, nie czują się już turystami, lecz nie czują się też gdańszczanami. Ten moment jest bardzo ulotny, nie wiadomo kiedy zaciera się ta granica. W sposób wizualny chcę przekazać wsparcie, które również będzie rezultatem moich działań dla imigrantów oraz głęboki szacunek i wdzięczność wszystkim już teraz znajomym albo przyjaciołom, a także nieznajomym. Otwartość i pozytywność w nastawieniu do mnie spowodowały we mnie chęć dzielenia się tym, co mam najcenniejsze, moją wiedzą i głęboką emocjonalną sympatią i przywiązaniem.

Seria prac malarskich (portrety nowych przyjaciół), graficznych oraz animacja opierająca się na wcześniej zrobionych zdjęciach mieszkańców i gości  Gdańska. Porusza temat miasta z perspektywy człowieka, który nie jest już turystą, ale też nie jest miejscowym. Ma ukazywać odczucia związane z dwuletnim już pobytem w Gdańsku i obcowaniem z tym miastem. Jest to historia człowieka, który znajduje się już na granicy bycia prawie stałym mieszkańcem. Jest to przedłużenie mojego dziesięcioletniego już projektu, który rozpoczął się w Awinionie we Francji. Projekt współtowarzyszył mi od samego początku działania w Gdańsku. Pierwszy raz został przedstawiony w 2019 roku podczas Dni Ukrainy w Gdańsku i można go śledzić do dzisiaj. Druga edycja miała  się skupić na tym co związane z lokalnością, odczuciem Gdańska jako miasta i przestrzeni artystycznej, a także miejsca, które sprzyja zawieraniu nowych przyjaźni i staje się domem. Druga edycja poza fotografiami i animacją wzbogacona jest o wcześniej wspomniane malarstwo. To indywidualne portrety nowych ludzi, których poznałem podczas mojego pobytu w Gdańsku. Ludzi, którzy bez wątpienia wywarli na mnie ogromny wpływ. Ważnym elementem prac malarskich jest kierunek, w którym przedstawione tam postacie patrzą do góry, nawiązując do tytułu projektu- “Jesteś tym, na co patrzysz.”

~Serhiy Savchenko 

Wideo relacja z otwarcia

Fotorelacja z wydarzenia (Foto Yulia Rubish):

Ekspozycja w Savchenko Gallery:

Malarstwo :

She Portret-Wide-closed-eyes22, oil, acrylic on canvas, 280x200cm, 2019-2021
He, Portret-.Wide-closed-eyes, oil, acrylic on canvas, 280x200cm, 2019-2021

 

Grafika z projektu (Monotypia na papierze A4):

Prace fotograficzne z projektu: