Agata Gertchen “Po Zabawie”
Wystawa trwa od 13.04. – 05.05.2023
Wernisaż o 19.30

Organizator: Fundacja “Savchenko”
Curator: Vasyl Savchenko
Projekt “Sztuka prowadzi do Gdańska”.

Dofinansowano ze środków miasta Gdańska.     
Savchenko Gallery
ul. Garbary 8/9, 80-827
Gdańsk Polska
Godziny otwarcia:
wt-nd: 14:00-19:00

Na wystawie Agaty Gertchen zostanie zaprezentowana instalacja „Po zabawie” (2021), a także korespondujący z nią cykl rysunkowych linorytów „Macierzyństwo”.

W swojej dotychczasowej twórczości konsekwentnie skupia się na pracy wypełniającej naszą codzienność i nierozerwalnie z nią związanym przedmiocie. Często jest to rzecz trywialna, którą traktujemy obojętnie, nienacechowana ładunkiem emocjonalnym.
Analizowanie przedmiotów trywialnych i codziennych stało się punktem spajającym cały mój dotychczasowy dorobek artystyczny. Grafiki są pretekstem do przeprowadzenia analizy codzienności, która przez swoją rutynę wydaje się być lekceważona. Moją inspiracją stały się czynności zwykłe i rzeczy powszednie. To na nich opiera się codzienność będąca zarazem podstawą naszego istnienia.

Agata Gertchen – urodziła 1985 roku w Rawiczu, Polska. W 2010 ukończyła Akademię
Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. W roku 2016
uzyskała tytuł doktora sztuki (PhD). Od 2010 roku prowadzi zajęcia z grafiki artystycznej w Pracowni Intaglio razem z prof. Przemysława Tyszkiewicza, obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.
Przerwała karierę po narodzinach pierwszego syna. Obecnie wróciła z drugiego urlopu macierzyńskiego, któremu poświęciła najnowszy zestaw prac. Najchętniej tworzy
w technice linorytu, mezzotinty i rysunku.
Jej prace graficzne i rysunkowe otrzymały ponad dwadzieścia nagród i wyróżnień.
Swoje prace prezentowała na ponad osiemdziesięciu wystawach w Polsce i za granicą (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia, Francja, Niemcy, Belgia, Korea Południowa, Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Chińska Republika Ludowa, Macedonia, Czechy, Bułgaria, Łotwa, Indie, Hiszpania, Serbia, Iran, Rumunia, Szkocja, Włochy, Szwecja). Jest autorką siedemnastu wystaw indywidualnych.

 

Poster.   

Informacyjna ulotka

Katalog elektroniczny  z wystawy:

Ekspozycja (Foto: Olga Savchenko):

Wernisaż wystawy (Foto: Olga Savchenko):