Ukraiński Tydzień w Gdańsku
Ukraiński tydzień w Gdańsku odbędzie się w dniach 19-23.10.2022 w Gdańsku. Ten wyjątkowy czas ubogacony będzie warsztatami oraz spotkaniami ze szczególnymi osobami. Nie zabraknie także artystycznego akcentu, już w środę rozpocznie się wernisaż wystawy plakatów ukraińskiego artysty Dante Alighieri “terrorussia” , w piątek koncert Solomiji Czubaj – wspaniałej wokalistki, która popularyzuje ukraińską muzykę i poezję.
Wydarzenie otworzy Olha Meńko – Prezeska Fundacji Instytut Polska-Ukraina o godzinie 16:00, rozpoczniemy dyskusją “O czym nie mówimy w publicznej przestrzeni, jeśli mówimy o Ukrainie” . W czwartek Spotkanie z Tais Zolotkowską, prezentacja książki „Niesezon” oraz warsztaty z twórczego pisania. Piątek skupiony będzie na filmie i muzyce, zapraszamy na spotkanie ze wspomnianą już Solomiji Czubaj oraz Pokaz filmu „Czubaj. Mówić ponownie” – możliwość zapoznania się z opowieścią o poecie Hryhoriyu Czubaju. Sobota z Marta Zvarycz – ukraińska malarka, wykładowca, aktywna działaczka społeczna – warsztaty plastyczne oraz z Ireną Karpą – prezentacja książki „Tylko nikomu o tym nie mów” oraz warsztaty literacko-teraupetyczne.
Wydarzenia odbędą się w wielu miejscach, w ramach współpracy z partnerami: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Savchenko Foundation i Savchenko Gallery, Europejski Centrum Solidarności, kino kameralne Cafe, restauracja Pan Kotowski, NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.
Czas ten to specjalna okazja do spotkania nowych ludzi, poszerzenia swoich zainteresowań i wiedzy na temat kultury ukraińskiej. Szeroki program wydarzenia ma na celu umożliwienie wzięcia udziału jak największej liczbie osób w tegorocznym tygodniu Ukraińskim w Gdańsku.

Organizatorzy: Fundacja Widowisk Masowych i Brodway Ag.
Partnerzy: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Savchenko Foundation i Savchenko Gallery, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kino kameralne Cafe, restauracja Pan Kotowski, NIĆ. Kawiarnio-księgarnia
Projekt realizowany przy wsparciu finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Gdańska

Wernisaż wystawy plakatów ukraińskiego artysty Dante Alighieri „terrorussia”

Autor Dante Alighieri jest ukraińskim wojskowym, który bronił Ojczyzny od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wstąpił w szeregi Ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Emocje i przerażenie, które widział, przytłoczyły go, aw wolnym czasie od walki wyrażał cały swój ból na fotografiach. Wystawa zatytułowana „terrorussia” pokazuje wszystkie zbrodnie popełnione przez państwo terrorystyczne na terytorium Ukrainy.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się akustyczny koncert piosenkarki i poetki Travaaa (Uliana Savchenko).

Miejsce: Savchenko Gallery
Wydarzenie odbędzie się w ramach Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku
Organizatorzy: Fundacja Spektakli Masowych i Broadway Ag.
Partnerzy: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Fundacja Savchenko i Galeria Savchenko, Europejskie Centrum Solidarności, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kino Cafe, Restauracja Pan Kotowski, Kawiarnia i Księgarnia NIĆ
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Marszałki Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Gdańska

Postery z wystawy:

Foto Maksym Tischenko