Serhiy Savchenko  “Jesteś  tym, na co patrzysz”

”Co pokochałeś , tym się stałeś” – Hryhoriy Skovoroda

Savchenko Gallery  ma przyjemność ogłosić nową wystawę fotografii, malarstwa i sztuki multimedialnej ukraińskiego współczesnego artysty Serhija Savchenko. Po raz pierwszy przestrzeń galerii zostanie poświęcona kolekcje zdjęć fotograficznych osób patrzących w górę, a także nagrań wideo wykonujących zdjęcia fotograficzne. Centralnym punktem wystawy będzie obraz olejny o wymiarach 3,20 x 2,10 metra, którego nigdy wcześniej nie wystawiano.

Ta osobliwa „kolekcja artysty” rodzi pytanie o prostą i łatwą konieczność.  Zatrzymaj się na chwilę i podnieś wzrok do nieba. Ponieważ jesteś tym, na co patrzysz.

Projekt ten jest kontynuacją prac Savchenki na ważny temat emocjonalnego i moralnego wyczerpania współczesnego człowieka od ciągłego przeciążenia informacyjnego oraz walki o uwagę, a także na temat ekologii egzystencji człowieka i maszyny.

Savchenko mówi: „W dzisiejszym świecie, w którym wrażenia wizualne są coraz ważniejsze, wydaje się, że jesteśmy na polu bitwy o nieustającą walkę o naszą uwagę.  Uwaga, która z kolei ofiaruje nasz czas i energie, jest naszym życiem jako najważniejsza wartość.  Pewnego dnia zauważyłem, że kiedy ludzie podnoszą wzrok do góry, na ich twarzach pojawia się nieuchwytny wyraz światła i wyrazistości. Ten widok różni się od innych zajętych widoków. Te spojrzenia w dół, prawie zawsze, mają na celu akcję, działanie wypełnione ziemskim środowiskiem, niezbędną i zmuszonym. ”W swoich pracach artysta przemyśla tematy ukraińskiego filozofa Grzegorza Skovorody oraz znanego współczesnego filozofa i historyka sztuki Didi-Hubermana. Savchenko oferuje nowe spojrzenie na niezmienną modalność tego, co widzimy i co na nas patrzy.  Jak to, na co patrzymy, zmienia nas i co niesie to, co na nas patrzy? Odpowiedzi na te pytania można przeczytać dosłownie osobiście.

Projekt „You Are What You Look At” rozpoczął się w 2013 roku i został po raz pierwszy pokazany w Awinionie (Francja) na Międzynarodowym Festiwalu Parcour de l’art w Meson de Villard.  W tym czasie było to około stu fotografii Ukraińców i Francuzów, którzy byli nie tylko bliskimi przyjaciółmi lub kolegami artysty, ale także zupełnie obcymi ludźmi, którzy zgodzili się na chwilę popatrzeć. Teraz do poprzednich „uczestników” wystawy dodano także portrety fotograficzne mieszkańców Gdańska i nie tylko.

Text : Olena Grub/ Serhiy Savchenko

Fotorelacja z otwarcia:

Foto z Wernisazu