11.10.2019 -19.10.2019, Specjalny Projekt Galerii „Dying Warriors/Ruin and Reproduction” Erik Mai (Niemcy) i Serhiy Savchenko (Ukraina).

„Wojna niszczy i niweluje indywidualność.
Rozpoznawalny krajobraz miasta Savchenko przekształca się w monotonię ruin, która nie ma już osobowości. Jest to symboliczne i nieodłączne w dzisiejszym świecie. Niszczenie i wyrównywanie osobowości jako takiej.
Erik Mai, tworząc swoich umierających wojowników z kamienia, uosabia i nadaje indywidualność każdemu kamieniowi.„ Z rozmowy z artystką Oleną Turańska.

Erik Mai
Dying Warriors
Aby uświadomić sobie czas trwania pierwszej wojny światowej (1914–1918), pracowałem nad 22 kamiennymi głowami w latach 2014–2018. Numer 22 jest wybierany po Andreas Schlüter, niemiecki rzeźbiarz (1660-1714), którego 22 Dying Warriors można znaleźć w berlińskim Zeughaus Unter den Linden.
Z niektórych moich prac formowałem maski i odlewałem je w brązie i żelazie. Kiedy pracowałem i myślałem o wojnie i o tym, jak to się stało, wiele konfliktów zbrojnych miało miejsce na świecie iw Europie.
Portrety Schlütera dotyczą także heroizmu. Nie mogę nic zrobić z tym terminem.
Erik Mai 2019.

Serhiy Savchenko
Ruina i reprodukcja.

Ruina jest wieloznaczącym terminem. Wikipedia
„Każdy rząd lub kraj pisze historię na swój sposób, więc nie należy jej rozumieć, ale odczuwać”. Anzelm Kiefer

Cykl prac oparty na oryginalnych fotografiach zniszczonych miast po II wojnie światowej. Drezno, Coventry, Warszawa, Kijów, Hiroszima i Gdańsk. 6 prac, 6 miast, 6 opowieści, 6 ruin.
Zniszczone miasta stworzone farbami na bazie oleju i wody, aby te dwie przeciwstawne substancje nie mogły uniknąć konfliktu. Niekończący się konflikt ropy i wody w świecie fizycznym powinien być, być może głównym kluczem do przeczytania tej serii. Konflikt, który wcześniej czy później skazany jest na historyczne utrwalenie i pojednanie.
Prawdopodobnie zdjęcia zostały zrobione z wysokości lotu samolotu, ta sama linia horyzontu w stosunku do krajobrazu prawie zawsze znajduje się na wysokości.
Wszystkie prace są dyptykami i sprawia wrażenie kontemplowania niesamowitego krajobrazu jakby z okna wysokiego mitycznego budynku.
Emocjonalne zmysłowe spojrzenie na dramatyczny scenografię historii poprzez wizję unicestwionych centrów cywilizacji. Obraz świata, który umożliwia urzeczywistnienie wizji opowieści, którą trzeba odczuć, a nie tylko zrozumieć.

SERHIY SAVCHENKO. ODPORNOŚĆ NA ŚMIERĆ, Olena Grubb

Pracy Serhiy Savchenko

Pracy Erik Mai

Vernisage 11,10, 2019

Expozycja w Savchenko Gallery 11,10,2019-19,10,2019