Podziwiając przyrodę, inspirując się nią, jak w starych wierszach młodego Rimbauda, ​​Ustym Fedko lubi ekspresję w swojej pracy: abstrakcyjny i zmysłowy – rysuje wiatry i morza; zafascynowany polichromią Oleksandra Archipenko, rzeźbi sztukę obrazową z drastyczną mieszanką kolorów i kształtów przebijających się przez powierzchnię – a inspirowane chmury materializują się w rzeźbionych emaliach lub mozaikach …
Skuteczny jak prawdziwy pasjonat Ustym przenosi góry i wodę na płótno, przeplatając je i wirując w wirach emocji (w końcu uważa, że ​​są one głównym impulsem do kreatywności, bardziej niż uniwersalizmem czystych kolorów i form).
Ogień jest kolejnym towarzyszem Ustyma. Są dla siebie interesujący jako równi wojownicy: rywalizują i czczą się nawzajem w procesie twórczym, niezależnie od tego, czy jest to spalanie szkliwa, czy eksperyment alchemiczny w wytopie niesamowitej rzeźby miedziano-szklanej.

„Aby chmury pędziły naprzód”
Tetiana Illina

cv

Urodzony w 1971 r. W Kijowie w Ukrainie. Ukończył Lwowskie Kolegium Sztuk Stosowanych im. I. Trusza w 1991 r. (Wydział Ceramiki), następnie studiował sztukę monumentalną w Ukraińskiej Akademii Sztuki w Kijowie (dyplom w 1998 r.).
Członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy, Departament Sztuki Monumentalnej.

Zajmuje się sztuką monumentalną, rzeźbą, malarstwem, emalią na miedzi.
Monumentalne prace Ustyma Fedko są prezentowane w wielu miejscach publicznych w Ukrainie – na głównym dworcu kolejowym w Kijowie, złotej kopule katedry św. Michała w Kijowie, stacji metra Botanichna w Charkowie i innych.

Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz uczestniczył w licznych sympozjach poświęconych rzeźbie, szkliwom i innym sztukom na Ukrainie, w Polsce, Francji, na Węgrzech, w Chorwacji, na Słowacji.
Mieszka i pracuje w Kijowie w Ukrainie.

teraz w galerii