„Zajmuję się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką warsztatową, zwłaszcza tradycyjną litografią. Jeżeli miałbym określić swoje poglądy artystyczne / filozoficzne / religijne, to chyba najbliżej mi do epikureizmu, zakładającego, w największym skrócie, że „szczęście polega na doznawaniu przyjemności, a nieszczęście na doznawaniu cierpień” [W. Tatarkiewicz, Historia filozofii]. W tym, co nazywam swoją twórczością, staram się przede wszystkim skoncentrować na odczuwaniu / wykonywaniu / wytwarzaniu przyjemności, choć często efekty pracy okupione są sporym cierpieniem i wysiłkiem, a i motywy z radosnych przeobrażają się w trakcie pracy w krańcowo, wręcz ostatecznie, smutne (śmierć, przemijanie, rozpacz). Mimo to nadal czerpię z tego, co robię, sporo przyjemności, ot taki art-masochizm. W związku z tym uważam się za artystę bardzo nowoczesnego, mimo iż, pracuję w tradycyjnych „mediach”.”

cv

Łukasz Butowski ur. 1981

Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i projektowaniem graficznym. Przede wszystkim tradycyjną litografią na kamieniu. Organizator wystaw i warsztatów promujących grafikę warsztatową.  Aktywnie bierze udział w konferencjach i sympozjach poświęconym sztuce i jej zagadnieniom.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i pokazów sztuki. Min. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie w 2015 i 2018, Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2015 i 2018.

W wolnych chwilach prowadzi obserwacje morskiej piany, zbiera runo leśne, pije kwaśne mleko, kolekcjonuje pasty BHP oraz zajmuje się pieczeniem ciast.

TEraz w galerii