Iwan Twerdun

Poznać osobę na pierwszy rzut oka, zrozumieć jej wewnętrzną naturę – trudne, prawie niemożliwe.
Tak często oceniamy nieznajomego na podstawie jego wyglądu, jak suknia, jaka długość włosów lub broda? A co jest w sercu? W myślach? Zwłaszcza jeśli ta osoba jest artystą.
Artysta Ivan Tverdun powstał w lwowskim środowisku artystycznym, ze swoim mikroklimatem szczerego, a częściej ujawniającego, szczerego nastawienia niektórych osmobostów do drugiego, odtłuszczonego do samego początku.
Po ukończeniu Wydziału Architektury Wnętrz Lwowskiej Akademii Sztuk w 1985 r. Szybko zorientował się, że jest na peryferiach. Peryferie z naturą gotowych znaczków i obrazów jeżdżonych powozem, spokój twórczych zajęć – nie wystawaj!
A wewnętrzny świat Ivana Tverduna, jego twórcze credo: „Radość życia, wolność od strachu” domagał się własnego języka wizualnego, który niestety nie jest zrozumiały dla wszystkich. Według samego Iwana – w niedokończonej pracy pomysł jest znacznie wyraźniejszy i ostrzejszy niż na gotowym płótnie

cv

Ivan Tverdun urodził się we Lwowie. 1961
1980 Ukończył Lwowskie Kolegium Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Ivana Trusha. 1985 ukończył Lwowską Akademię Sztuki.
Od 1995 członek Związku Artystów Ukrainy.

Wybrane wystawy indywidualne:
1990 Muzeum Etnograficzne, Lwów, Ukraina.
1990 Dillingen, Niemcy.
1995 OR Gallery, Kijów, Ukraina
1998. 36 galeria, Kijów, Ukraina
2000, Alla Rogers Gallery, Waszyngton.
3 nagroda. Srebrny kwadrat. Przemyszl.

teraz w galerii